Shije dhe aroma

Ju mund të përjetoni humbje të nuhatjes pas infeksionit tuaj me COVID. Studimet e humbjes së nuhatjes të shkaktuar nga viruse të tjera tregojnë se ndjenja e nuhatjes mund të kthehet shpejt brenda disa javësh, ndërsa të tjerëve mund të duhen shumë muaj për t’u rikuperuar. Rikuperimi ndonjëherë mund të jetë e ngadaltë.

Humbja e nuhatjes (si erërat e mira ashtu edhe ato të këqija) do të ndikojë në dallimin e shijeve. Kur hamë, shija e ushqimit është përvoja e kombinuar e erës dhe shijes së bashku. Ne kemi pesë shije themelore të ëmbla, të tharta, të kripura, të hidhura dhe ‘të këndshme’ (të quajtura umami) të cilat normalisht nuk preken kur humbasim shqisën e nuhatjes sepse zbulohen me gjuhë. Megjithatë, ka prova që në COVID mund të ndikohet shija e vërtetë si dhe aroma.

Si ndikon mungesa e shijes dhe aromës?

Ju mund të gjeni shije dhe aroma të ndryshme ushqimet tuaja të preferuara pas sëmundjes suaj COVID. Ushqimi mund të ketë shije të butë, të kripur, të ëmbël ose metalike. Këto ndryshime janë zakonisht afatshkurtra, por mund të ndikojnë në oreksin tuaj dhe sasinë që hani.

Si mund ta përmirësojmë shijen e ushqimit?

Është e rëndësishme të zgjidhni ushqime që ju tërheqin për t’u siguruar që hani mirë, por vazhdoni të provoni sërish ushqimet pasi preferencat tuaja të shijes mund të ndryshojnë.

Mbani gojën tuaj të pastër dhe të shëndetshme duke larë dhëmbët në mëngjes dhe në mbrëmje dhe duke e shpëlarë gojën me ujë nëse ndiheni të thatë ose të pakëndshme. Shmangni shpëlarjet e gojës me bazë alkooli.

Nëse mendoni se erërat e gatimit po ndikojnë në oreksin tuaj, ushqimet e gatshme në mikrovalë ose ushqimi i ftohtë mund të jenë një alternativë afatshkurtër.

Ju mund të gjeni shije të buta si pula e thjeshtë, peshku, tofu dhe orizi mund të jenë më të lehta për t’u ngrënë, veçanërisht nëse ndiheni ende të përzier ose keni stomak të paqëndrueshëm. Ushqimet e ftohta ose të temperaturës së dhomës gjithashtu mund të jenë më të pranueshme.

Një marrje e mirë e proteinave është e rëndësishme për rikuperimin tuaj, megjithatë, ushqimet me proteina të larta mund të marrin një shije të hidhur ose metalike. Provoni të marinoni mishin me marinada të ëmbla/të tharta për të ndryshuar shijen dhe provoni një shumëllojshmëri burimesh proteinash për të gjetur më të këndshmen për ju; mish i kuq, shpendë, peshk, vezë, djathë, alternativa të mishit vegjetarian, fasule dhe bishtajore.

Shtimi i shijeve të forta në ushqim mund të ndihmojë me shijen p.sh. barishte dhe salca si salca e mollës, salca e nenexhikut, salca e boronicës së kuqe, mustarda dhe turshitë. Erëzat gjithashtu mund të përmirësojnë shijen.

Ushqimet dhe pijet me aromë të mprehtë/tortë të tilla si shijet e portokallit, limonit, limonit mund të jenë të dobishme në balancimin e shijeve shumë të ëmbla. Thithja e ëmbëlsirave të ziera dhe nenexhikut mund të ndihmojë gjithashtu në freskimin e gojës para dhe pas ngrënies.

Nëse ushqimet kanë shije metalike, provoni takëmet plastike në vend të metalit dhe përdorni enë gatimi prej qelqi.

Ndryshimet e shijes së kripur ose të hidhur mund të përmirësohen duke zgjedhur varietete me pak kripë dhe duke shtuar shije të ëmbla në ushqim ose pije, si ëmbëlsues, mjaltë ose sheqer.

Nëse jeni duke luftuar për të mbajtur peshën tuaj, ndiqni këshillat e të ushqyerit mirë.

Shënim: “Ky publikim, është mundësuar me mbështetjen financiare të AMSHC-së. Përmbajtja e tij është përgjegjësi e autorit, opinioni i shprehur në të nuk është domosdoshmërisht opinion i AMSHC-së”.
© 2022 Qendra Memento. Të gjitha të drejtat të rezervuara
Termat e Përdorimit Kontakt